zdrowe zęby, dentysta

Badanie ogólne u dentysty

Udostępnij na

Dokładne badanie stomatologiczne ma kluczowe znaczenie dla zdrowia jamy ustnej i późniejszej opieki dentystycznej. Na podstawie uzyskanych wyników możliwe jest przeprowadzenie optymalnego leczenia. Obecnie stomatolodzy olsztyn dysponują szeroką gamą narzędzi diagnostycznych.

Gabinet stomatologiczny olsztyn — leczenie

Dentysta olsztyn zaczyna od oględzin jamy ustnej za pomocą lusterka i sondy. Dodatkowo może wykonać zdjęcia rentgenowskie oraz sprawdzić zaciskanie zębów.

Innymi nowoczesnymi metodami określania ryzyka próchnicy są badania spektrum drobnoustrojów z próbek płytki nazębnej oraz z kieszonek przyzębnych. Te badania stomatolodzy olsztyn wykonują tylko w przypadku podejrzenia choroby.

Wywiad z pacjentem

Dentysta olsztyn przeprowadza wywiad z pacjentem. Wywiad jest niezwykle ważny dla stomatologa, ponieważ daje mu ważne informacje do oceny wyników badań, które są zbierane później i planowania terapii.

Podczas pierwszej wizyty w gabinecie pacjent otrzymuje formularz, na którym oprócz danych osobowych pytany jest również o przebyte lub istniejące choroby oraz przyjmowane leki. Ten formularz należy wypełnić bardzo dokładnie, ponieważ służy on jako podstawa do pierwszej konsultacji z dentystą.

Ważne jest również, aby określić możliwe choroby zakaźne, na przykład wirusowe zapalenie wątroby typu C lub HIV, aby stomatolodzy olsztyn oraz personel gabinetu mieli możliwość zastosowania niezbędnych środków ochronnych.

Co robi dentysta olsztyn?

Jeśli pacjent nie przychodzi na konsultację z ostrym bólem, w regularnych odstępach czasu zostaje przeprowadzone dokładne badanie jamy ustnej i zębów. Obejmuje to badanie zębów, przyzębia, błony śluzowej jamy ustnej, mięśni żucia i stawów szczęki i jest przeprowadzane głównie przy użyciu klasycznych metod medycznych, takich jak:

  • przegląd przy użyciu lusterka ustnego, który pozwala na wyciągnięcie wniosków na temat chorób zębów, dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej ze wstępną diagnozą próchnicy i paradontozy,
  • badanie dotykowe w celu oceny rozchwiania zębów i obrzęków, które często występują przy ropieniu szczęki
  • wykrywanie drobniejszych zmian w zębach, wypełnieniach i koronach za pomocą sondy,
  • osłuchiwanie stetoskopem w chorobach stawu skroniowo-żuchwowego.

Dzięki tym stosunkowo prostym metodom badania można wykryć dużą liczbę chorób. W każdym przypadku wskazane jest jednak przeprowadzenie dalszych badań lub skonsultowanie się ze specjalistą w celu wyjaśnienia niejasnego obrazu klinicznego. Gabinet stomatologiczny Olsztyn przyjmie pacjenta i kompleksowo zajmie się leczeniem.