Czym jest sterowana regeneracja kości?
Braki w uzębieniu mogą powodować wiele problemów w codziennym funkcjonowaniu. Zły stan jamy ustnej jest problemem nie tylko wizualnym, ale także zdrowotnym. Na szczęście nowoczesne rozwiązania stosowane w stomatologii pozwalają na wszczepienie implantów w zregenerowaną tkankę kostną. Na czym polega sterowana regeneracja kości?
Sterowana regeneracja kości – kiedy się przeprowadza?
Sterowana regeneracja kości jest zabiegiem, który tworzy nową kość. Przy pomocy specjalnych preparatów tworzona jest tkanka kostna, która daje możliwość wszczepienia implantów. Najczęściej stosowanym materiałem jest preparat odzwierzęcy, który powoduje tworzenie się szkieletu tkanki kostnej. Jeśli cały proces przebiegnie pomyślnie, to tkanka integruje się z ciałem pacjenta, a preparat ulega metabolizmowi i się rozkłada. Sterowaną regenerację kości przeprowadza się u pacjentów, u których został stwierdzony zanik kości szczęki. Jeszcze kilka lat temu takie schorzenie oznaczało jedynie możliwość wstawienia ruchomej protezy. Obecna medycyna umożliwia posiadanie pięknego uśmiechu nawet w przypadku zaniku kości szczęki.
Na czym polega sterowana regeneracja kości?
Sterowana regeneracja kości jest zabiegiem wykonywanym przy znieczuleniu ogólnym. Polega on na umieszczeniu wszczepu kostnego w miejscu, w którym występuje zanik kości szczęki. Wszczep kostny zabezpiecza się błoną, której zadaniem jest ochrona przed wnikaniem tkanek miękkich. Regeneracja trwa kilka miesięcy i po tym czasie możliwe jest wszczepienie tytanowego implantu w zregenerowaną kość. Podczas zabiegu mogą być używane różne materiały do odbudowy kości. W wielu przypadkach kość pobierana jest od pacjenta lub od zwierząt. Są także specjalne banki kości oraz materiały syntetyczne znakomicie zastępujące kość.
Kiedy zabieg regeneracji kości powinien być przeprowadzony?
Najczęściej takie zabiegi przeprowadzane są u pacjentów, u których występuje zanik kości, a chcą oni wszczepić implanty. Badania wskazują, że prawie połowa wszystkich implantów jest możliwa do wszczepienia właśnie dzięki sterowanej regeneracji kości. Regeneracja kości przeprowadzana jest również u osób, które mają braki w uzębieniu powstałe w wyniku urazów mechanicznych. Przy paradontozie, wzroście torbieli oraz przy odbudowie wyrostka zębodołowego także stosuje się sterowaną regenerację kości.