elektryk, SEP

Jak zdobyć uprawnienia SEP?

Udostępnij na

Na samym początku warto rozszyfrować skrót SEP, który oznacza Stworzyszenie Elektryków Polskich. Uprawnienia SEP Gdańsk są ważne dla wszystkich osób zainteresowanych elektryką. Po odebraniu zaświadczenia można pracować przy urządzeniach z określonym natężeniem prądu.

Czym są uprawnienia SEP?

Co do zasady uprawnienia SEP Gdańsk są określane także jako uprawnienia elektryczne lub energetyczne. Każda osoba, która siedzi w świecie elektrycznym z pewnością ma świadomość jak dużą popularnością cieszą się szkolenia SEP Gdańsk, które każdego roku przyciągają masę ludzi. Uprawnienia SEP są istotne również w karierze zawodowej elektryka, ponieważ większość firm tego wymaga od pracowników. Dzięki szkoleniu możesz zwiększyć swoje szanse na rynku pracy i otrzymać lepiej płatne stanowisko. Z pewnością elektrycy nie powinni narzekać na brak pracy w przyszłości, ponieważ następuje coraz większa elektryfikacja. Można wyróżnić trzy typy uprawnień SEP. Pierwsze to G1, czyli kursy elektryczne, które są skierowane do ludzi pracujących przy instalacjach, urządzeniach oraz sieciach elektroenergetycznych, które wytwarzają, zużywają oraz przetwarzają energię elektryczną. Druga grupa, czyli G2 to kursy energetyczne, określane również jako cieplne. Wykonują je zazwyczaj osoby odpowiedzialne za eksploatację oraz dozór instalacji, urządzeń oraz sieci cieplnych.

Zdobycie uprawnień

Grupa G3 ostatnia dotyczy energii gazowej. To właśnie dzięki uprawnieniom gazowym, pracownicy mogą brać udział w eksploatacji oraz dozorze instalacji, urządzeń i sieci gazowych. Kursy energetyczne są bardzo przyjemne, ponieważ trwają jeden dzień, a od razu po szkoleniu jest egzamin. Dlatego warto poświęcić tych kilka godzin i zdobyć uprawnienia SEP, dzięki którym twoje CV będzie wyglądało znacznie lepiej w oczach pracodawcy. Wynik egzaminu może być pozytywny lub negatywny, niestety nie ma wyników pośrednich. Należy pamiętać, że w ciągu 14 dni od pozytywnego zakończeniu egzaminu powinno być wydane świadectwo potwierdzające zdobycie określonych kwalifikacji: G1, G2 lub G3. Żeby wziąć udział w kursie trzeba mieć ukończone 18 lat i posiadać przynajmniej podstawowe wykształcenie. Szkolenia SEP Gdańsk są prowadzone przez doświadczonych specjalistów, którzy doskonale znają się na elektryce i potrafią przekazać swoją wiedzę innym. Uprawnienia w zakresie eksploatacji są potrzebne wszystkim monterom oraz serwisantom, którzy obsługują urządzenia elektroenergetyczne lub gazowe.