dentysta

Nie tylko próchnica. Co leczą dentyści?

Udostępnij na

Z próchnicą zetknęła się zdecydowana większość naszego społeczeństwa. Jednak stomatolodzy zajmują się w swej pracy nie tylko ubytkami, ale także innymi nieprawidłowościami uzębienia i dziąseł. Co poza próchnicą leczą dentyści? Z jakimi problemami warto udać się do gabinetu?

Nadwrażliwość

Jednym z częściej pojawiających się zaburzeń, na jakie skarżą się pacjenci, jest nadwrażliwość zębów. Szacuje się, że z problemem tym spotyka się nawet co druga osoba dorosła. Nadwrażliwość charakteryzuje się przede wszystkim nieprzyjemnym bólem, który pojawia się nagle, pod wpływem działania różnego rodzaju czynników. Zwykle jest to kontakt z zimnym powietrzem, pokarmem o skrajnych temperaturach, spożywaniem słodkich, kwaśnych lub słonych produktów. Wielu pacjentów, którzy zgłaszają się do gabinetu stomatologicznego (np. Dentysta Wolsztyn) mówi również o odczuwaniu bólu przy dotykaniu zęba, szczotkowaniu czy podczas noszenia aparatów ortodontycznych i protez. Nadwrażliwość wynika z uszkodzenia tkanki nazębnej np. wskutek urazu, nieodpowiedniego myciu czy występującej choroby przełyku (refluksu). Klinika dentystyczna Wolsztyn zajmuje się leczeniem takich nieprawidłowości. Specjaliści zaproponują też stosowanie określonych produktów do higieny jamy ustnej.

Zapalenie dziąseł

Stany zapalne dziąseł z pewnością nie należą do przyjemności. Krwawienie, które pojawia się np. w czasie czynności związanych z higieną jamy ustnej, może zwiastować spore problemy. Z tego typu kłopotami nie należy jednak czekać – stomatolog Wolsztyn ostrzega pacjentów, że zbagatelizowanie objawu wywoła wkrótce poważniejsze symptomy, np. silne podrażnienie, nieświeży oddech, opuchliznę czy ból. Co gorsza – po pewnym czasie stan zapalny może przenosić się głębiej, przez co dziąsła nie będą w stanie mocno utrzymywać zębów, powodując tym samym ich wypadanie. Jak podkreśla dentysta Wolsztyn, istnieje również ryzyko, że zapalenie zaatakuje kość i tkankę. W rezultacie ząb może zmienić swoje ustawienie, a nawet zacząć stopniowo zanikać.

Bruksizm

Zgrzytanie zębami, zwane również bruksizmem, to problem wywoływany najczęściej przez czynniki związane ze stresem. Wiele osób nie zwraca uwagi na tę przypadłość, zwłaszcza że jej objawy występują najczęściej podczas snu. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest jednak pójście na konsultację do dobrego specjalisty (jak np. Stomatolog Wolsztyn). Długotrwałe zgrzytanie zębami może powodować nieprzyjemne doznania, takie jak ból i mrowienie skroni i żuchwy, a także niszczenie szkliwa zębów. Przyczyną nieprawidłowości są również wady zgryzu, ubytki i braki w uzębieniu. Klinika dentystyczna Wolsztyn pomoże zdiagnozować problem i jego źródło.