kasetony

Właściwości kasetonów sufitowych, na które warto zwrócić uwagę

Udostępnij na

Większość standardowych kasetonów sufitowych to modele wykonane ze styropianu. Różnią się one między sobą przede wszystkim fakturą powierzchni i rodzajem znajdującego się na niej wzoru. Na rynku można jednak znaleźć i takie rozwiązania, które charakteryzować się będą znaczną wyjątkowością.

Kasetony trójwymiarowe i ich wyjątkowość

Kasetony sufitowe trójwymiarowe można podzielić na dwa rodzaje. W pierwszym z nich trójwymiarowa pozostaje jedynie sama faktura. Mają one najczęściej śnieżnobiały kolor, co oznacza że można je dowolnie malować (naturalnie farbami bez dodatku rozpuszczalników). W drugiej grupie znajdują się kasetony przedstawiające trójwymiarowe grafiki, aczkolwiek jest ich stosunkowo niewiele.

Jeśli chodzi o trójwymiarowe przedstawienie wybranych grafik, to w tej kategorii dominują przede wszystkim kasetony ścienne. Ich przeznaczenie pozwala lepiej wydobyć efekt trójwymiarowości, dzięki czemu skuteczniej podkreślają one aranżację wybranego pomieszczenia.

Kasetony sufitowe i ścienne z imitacją drewna

Niektóre kasetony ścienne i sufitowe charakteryzują się wyjątkowym designem, w którym najważniejszą rolę odgrywa imitacja drewna. Naturalnie przymocowanie typowego, drewnianego elementu do powierzchni sufitowej jest możliwe, ale wymaga zastosowania gwoździ i wkrętów. Panele sufitowe są tu pewnym kompromisem, ponieważ posiadają obydwie cechy.

Po pierwsze – są to panele wykonane najczęściej z PVC, który to charakteryzuje się bardzo dobrą trwałością, ale też i lekkością. Większość z nich można z powodzeniem montować na połączeniu klejonym. Po drugie – ich “drewniany” design znacznie wyróżnia się na tle typowych, styropianowych aranżacji.

Kasetony sufitowe z dystansem?

Niektóre panele sufitowe wyposażone są w dodatkowe dystanse monterskie, które układa się dokładnie tak samo, jak w przypadku płytek ściennych. Mają one najczęściej postać krzyżyków, które tworzą w wykończeniu sufitowym coś na wzór fugi. Następnie wypełnia się ją specjalną, dekoracyjną masą, która jeszcze bardziej podkreśla wyjątkowość tak zaprojektowanego wykończenia.

Taki wariant wymaga jednak sporego doświadczenia i – jak łatwo się domyślić – jest bardziej skomplikowany od nakładania płytek ściennych. Przed rozpoczęciem montażu tychże paneli należy zaznajomić się z instrukcją, która powinna znajdować się w każdym opakowaniu.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, jaki model kasetonów czy paneli sufitowych zostanie przez nabywcę wybrany, to i tak ta forma wykończenia wnętrz gwarantuje niesamowite wrażenia designerskie. Zwłaszcza, jeśli wprowadza się do niej odrobinę innowacyjności, np. w postaci motywów 3D.