Zmiany nowotworowe w jamie ustnej – przyczyny i charakterystyka
Zmiany nowotworowe występujące w obrębie jamy ustnej obejmują najczęściej ruchome partie języka oraz podniebienie. Warto pamiętać o tym, że wczesne i precyzyjne zdiagnozowanie choroby zwiększa szansę na jej całkowite wyleczenie.
Czym jest nowotwór jamy ustnej?
Nowotwór jamy ustnej należy do złożonej i mocno zróżnicowanej grupy schorzeń, charakteryzujących się mało specyficznymi objawami, które utrudniają szybkie i precyzyjne postawienie diagnozy. Pierwsze objawy nowotworów jamy ustnej bardzo często mogą przypominać zwykłe i niegroźne afty, regularne monitorowanie niepokojących i długo utrzymujących się zmian stanowi więc podstawę skutecznej profilaktyki.
Zmiany nowotworowe w jamie ustnej mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta – warto pamiętać o tym, że późno zdiagnozowany rak płaskonabłonkowy bardzo często staje się przyczyną licznych przerzutów, które znacznie ograniczają szansę na powrót do pełnej sprawności.
Zmiany nowotworowe w jamie ustnej – przyczyny
Nowotwór jamy ustnej to niezwykle niebezpieczna choroba, która bardzo często spowodowana jest niezdrowym stylem życia. Zmiany nowotworowe w obrębie ust mogą zostać wywołane paleniem papierosów oraz piciem mocnego alkoholu, ponadto do wzrostu poziomu ryzyka wystąpienia schorzenia przyczynia się także niewłaściwa higiena jamy ustnej.
Badania wykazują, że zmiany nowotworowe w jamie ustnej mogą stanowić także konsekwencję zakażenia wirusem HPV. Do powstawania niebezpiecznych zmian mogą prowadzić także czynniki takie jak krzywy zgryz czy przewlekłe stany zapalne błon śluzowych.
Najczęstsze symptomy nowotworu jamy ustnej
Pierwsze objawy zmian nowotworowych w obrębie jamy ustnej bardzo często mogą zostać mylnie zinterpretowane jako oznaki nieco mniej poważnych schorzeń takich jak zapalenie dziąsła czy afta. Czujność pacjenta powinny wzbudzić wszystkie anomalie utrzymujące się ponad tydzień, szczególną uwagę powinno zwrócić się przede wszystkim na różnego rodzaju guzki i zgrubienia pojawiające się na podniebieniu, policzkach czy w obrębie ust.
Zmiany ulokowane w obrębie dziąseł lub na podniebieniu twardym bardzo często niosą ze sobą również ślinotok, drętwienie oraz mocny i nieprzyjemny zapach. W początkowej fazie choroby u pacjenta może wystąpić także silny ból gardła, któremu niejednokrotnie będzie towarzyszyć także uciążliwa chrypka. Bardziej zaawansowane etapy choroby wiążą się również z poważnymi problemami z oddychaniem i krwawieniem z jamy ustnej.