zdrowe zęby, dentysta, stomatolog

Bonding czy licówki – co jest lepsze?

Udostępnij na

Piękny uśmiech to marzenie każdego. W rzeczywistości jest on jednak dość trudny do osiągnięcia bez pomocy dentysty. Specjalista może zalecić odpowiednie metody, które pomogą w uzyskaniu perfekcyjnego uśmiechu. Wśród nich ogromnym zainteresowaniem cieszy się bonding i licówki. Dzięki nim można bardzo szybko mieć zęby o wymarzonym kształcie, a nawet odcieniu. Co jest lepsze – bonding czy licówki? Na co warto się zdecydować?

Bonding czy licówki – poznaj różnicę

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że bonding to rodzaj licówek. Można więc zauważyć pomiędzy nimi wiele oczywistych podobieństw. W końcu stosuje się je w tym samym celu, więc i metoda zakładania jest bardzo podobna. Różnicą jest materiał, z którego wykonuje się płytki przytwierdzane do powierzchni zębów oraz sposób ich mocowania. W przypadku klasycznych porcelanowych licówek konieczne jest zeszlifowanie powierzchni. Dzięki niemu ząb jest szorstki, co umożliwia dobre wiązanie kleju, ale równocześnie nie jest zbyt dobre dla samego uzębienia. Jak łatwo się domyślić zeszlifowany ząb zawsze już będzie miał zmieniony kształt. Z tego powodu w przyszłości nie ma właściwie mowy o zrezygnowaniu z licówek, a jedynie o ich wymianie na nowe. Jeśli chodzi z kolei o bonding, to nie wymaga on szlifowania zębów i ingerowania w ich tkanki. Tym samym jest on bezpieczny i bezbolesny. Do powierzchni zęba przytwierdzany jest bond, a do niego licówka wykonana z lekkiego kompozytu. To rozwiązanie szybkie i bezbolesne.

Co jest lepsze? Którą metodę wybrać?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy lepszym rozwiązaniem są licówki czy bonding. W dużej mierze zależy to od indywidualnych preferencji danej osoby. Bonding jest metodą nowoczesną, która daje bardzo szybkie efekty. Może on być wykonany podczas jednej wizyty, więc różnica w wyglądzie uśmiechu jest spektakularna. W przypadku zakładania licówek czas potrzebny do wykonania całej procedury jest zdecydowanie dłuższy. Szlifowanie zębów samo w sobie jest też dość nieprzyjemne i zdarza się, że wymaga ono podania znieczulenia. Równocześnie jednak trzeba też zaznaczyć, że cena bondingu jest zdecydowanie wyższa. Wynika to z użycia bardziej zaawansowanej technologii oraz materiałów. Wysokiej jakości tworzywo kompozytowe jest aktualnie dużo droższe niż używana z powodzeniem już od wielu lat porcelana.