bruksizm, dentysta

Co to jest bruksizm i jakie są jego skutki?

Udostępnij na

Stan uzębienia wiele może powiedzieć o człowieku, jego schorzeniach, uzależnieniach oraz trybie życia. Niektóre problemy z zębami nie są widoczne na pierwszy rzut oka, a nawet sami pacjenci mogą nie być ich świadomi, ponieważ objawiają się tylko pod osłoną nocy, gdy człowiek jest pogrążony we śnie. Tak właśnie dzieje się w przypadku bruksizmu. Jest to dolegliwość związana ze zgrzytaniem i nadmiernym zaciskaniem zębów. Odpowiedź na pytanie, jakie są przyczyny bruksizmu, nie jest prosta i jednoznaczna. Dolegliwość może występować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Związana jest z ogromnym napięciem mięśni żuchwy i z czasem może doprowadzić do naprawdę przykrych konsekwencji, więc w razie wykrycia tego typu kłopotów, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem stomatologiem.

Najbardziej prawdopodobne przyczyny bruksizmu

Niestety, wielu dentystów określa bruksizm mianem choroby cywilizacyjnej obecnych czasów, co wiąże się z szybkim tempem życia i wszechobecnym stresem. Zgrzytanie zębami może być reakcją na trudne emocje i nieradzenie sobie z problemami dnia codziennego. Za powód schorzenia można uznać także nieprawidłową dietę, czyli taką, która zawiera niedobory magnezu, nerwicę, wady zgryzu i jamy ustnej, źle dopasowane plomby, wypełnienia i protezy. U dzieci bruksizm może wynikać z owsicy oraz chorób związanych ze świądem.

Pierwsze symptomy, które mogą świadczyć o bruksizmie

Samo zgrzytanie zębami oraz ich zaciskanie trudno zauważyć, bo gdy człowiek śpi, robi to mimowolnie. Niemniej jednak, nie powinno się lekceważyć objawów takich jak: częste bóle głowy, nadwrażliwość zębowa czy szumy uszne. Ból może też zogniskować się na twarzy lub w okolicach karku i pleców. Zęby mogą się kruszyć i wypadać, ściera się również szkliwo. Warto dowiedzieć się, jakie są skutki bruksizmu, aby skutecznie im zapobiegać. Szybka reakcja to podstawa.

Jakie są skutki bruksizmu?

Skutkiem schorzenia mogą być ubytki zębowe, stany zapalne zębów, dziąseł, sepsa czy wstrząs septyczny. Bruksizm może też prowadzić do zwyrodnienia stawów skroniowo – żuchwowych. Z czasem choroba może się rozprzestrzeniać na inne partie ciała. Atakuje wówczas głowę lub kręgosłup znacznie utrudniając codzienną egzystencję. Pacjenci cierpiący na bruksizm odczuwają spory dyskomfort w zaawansowanej fazie choroby, więc lepiej zrobić coś znacznie wcześniej.