Dentysta Kraków

Co robić, aby dziecko nie bało się dentysty?

Udostępnij na

Bardzo ważne jest uświadamianie dziecka od najmłodszych lat w kwestii konieczności dbania o zdrowie. Zdarza się jednak, że wizyta u dentysty wywołuje nadzwyczajny i często nieuzasadniony lęk. Co wówczas robić? Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?

Znajdź dobry gabinet

Rolą rodzica jest poszukanie gabinetu, który będzie odpowiednim miejscem wizyt z dzieckiem. Zdarza się, że niektórzy specjaliści nie potrafią nawiązać kontaktu z tak małym człowiekiem lub nie chcą podejmować się leczenia kilkulatka. Dobrym wyborem okazać może się klinika dentystyczna Kraków, która chętnie przyjmuje pacjentów w każdym wieku. Odpowiedni gabinet i przygotowani do pracy z dziećmi specjaliści to podstawa, aby maluch nie zraził się do kolejnych spotkań i nie miał traum ani obaw związanych z leczeniem lub przeglądami dentystycznymi. Stomatolog Kraków spełnia pod tym względem oczekiwania zarówno rodziców, jak i dzieci.

Rozmawiaj z dzieckiem

Często najlepszym rozwiązaniem wielu problemów jest po prostu rozmowa. Warto wyjaśnić maluchowi, dlaczego wizyta u dentysty jest tak istotna i czym może skończyć się brak leczenia zębów. Należy przy okazji zapewnić, że w dobrym gabinecie (jak Stomatolog Kraków) może czuć się bezpiecznie, a rodzic przez cały czas będzie czuwał tuż obok. Ważne, aby nie sugerować, że wizyta może wiązać się z jakimikolwiek nieprzyjemnymi odczuciami, lękiem czy bólem. Ciekawym pomysłem jest również znalezienie odpowiedniej bajki tematycznej. Może być to książka lub krótki film, który przedstawia zagadnienie związane z odwiedzaniem stomatologa i niesie za sobą odpowiedni morał i przekaz.

Zabierz dziecko na wizytę adaptacyjną

Kolejny doskonały pomysł to odwiedzanie gabinetu w celu poznania miejsca i specjalisty. Renomowane kliniki, np. Dentysta Kraków, chętnie wyrażają zgodę na tego typu odwiedziny. Stomatolog pokaże maluchowi wszystkie urządzenia, opowie o swojej pracy, wyjaśni też, dlaczego należy dbać o zęby. W ten sposób maluch oswoi się z nową sytuacją i kolejna wizyta, np. w celu wykonania jakiegoś zabiegu, nie będzie już tak stresująca. Warto zatem zadzwonić i umówić się na tego rodzaju spotkanie. Klinika dentystyczna Kraków wychodzi naprzeciw potrzebom swoich małych pacjentów i robi wszystko, by czuli się jak najlepiej.

Dentysta Kraków – wizyta z dzieckiem

Pierwsza wizyta w celu leczenia powinna odbyć się w momencie, gdy ogólne zdrowie i samopoczucie dziecka są bez zarzutu. Najlepiej wybrać też dostosowaną do wieku i rytmu dnia porę, unikając np. godzin wieczornych lub takich, w których maluch z reguły ma drzemkę. W zależności od wieku – dziecko może zająć fotel samodzielnie lub siedzieć na kolanach rodzica. W przypadku maluchów zawsze stosowane jest znieczulenie. Na koniec mały pacjent może liczyć na pochwałę i drobną nagrodę.