uprawnienia SEP

Jak zdobyć uprawnienia SEP?

Udostępnij na

Wydaje się, że egzaminy trzeba zdawać tylko w szkole wyższej. Tymczasem niektóre osoby muszą do nich przystępować także wtedy, gdy chcą otrzymać świadectwo pozwalające na pracę w szeroko pojętej branży elektrycznej. Mowa o tak zwanych uprawnieniach SEP. W artykule opiszemy ogólnie, co kryje się pod tym skrótem oraz wyjaśnimy jak wygląda egzamin SEP.

Co to jest SEP?

Nazwa ta oznacza Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Jest to organizacja, która odpowiada za tworzenie specjalistycznych kursów dla przyszłych elektryków. Co więcej, zajmuje się też egzaminowaniem, a następnie nadawaniem odpowiednich certyfikatów. Każda osoba, która zapisze się na tego typu szkolenia i osiągnie pozytywny wynik, odpowiadając ustnie na wszystkie pytania przygotowane przez komisję kwalifikacyjną, uzyska uprawnienia SEP.

Owe kwalifikacje można zdobyć w różnym zakresie. Chodzi oczywiście o trzy grupy, mające kolejno nazwy: G1, G2 oraz G3. W pierwszym przypadku chodzi o umiejętności dotyczące obsługi, konserwacji, remontów, montaży i kontroli urządzeń elektrycznych. Druga grupa związana jest z instalacjami cieplnymi, a trzecia z sieciami gazowymi.

Uprawnienia SEP egzamin

Sam kurs nie trwa długo, bo tylko od kilku do kilkunastu godzin. Kto może w nim uczestniczyć? Okazuje się, że wymagania nie są skomplikowane. Jedyny warunek to wykształcenie podstawowe plus pełnoletność. Zostawmy jednak kwestię szkolenia i przejdźmy od razu do fazy końcowej. Kiedy już kursant zapozna się z całym materiałem (wiedzą teoretyczną i praktyczną), to musi przystąpić do egzaminu.

Egzaminy SEP nie powinny sprawiać dużego problemu. Ważne je tylko, aby wcześniej wnieść odpowiednią opłatę oraz wypełnić i złożyć specjalny wniosek. Na takim dokumencie trzeba zaznaczyć, na jakich uprawnieniach bardziej nam zależy. Czy tych podstawowych dotyczących eksploatacji, czy może związanych z dozorem i kontrolą (wtedy egzamin SEP powinni zdawać ludzie chcący awansować w danej firmie zajmującej się urządzeniami elektrycznymi).

Zdobyty certyfikat a jego ważność

Wiemy już, że jeśli chcemy otrzymać uprawnienia SEP egzamin ustny jest niezbędny. Warto więc zapamiętać przekazywane na szkoleniu przeróżne zagadnienia. Wówczas pojawienie się przed komisją nie będzie stresujące, a pozytywny wynik spowoduje, że w ciągu dwóch tygodni zostanie wydane upragnione świadectwo. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że termin tak zdobytych kwalifikacji udokumentowanych na certyfikacie, jest ważny tylko przez pięć lat. Po tym okresie trzeba uprawnienia SEP odnowić.