
Jakie są objawy paradontozy?
Paradontoza dotyka niemal 70% dorosłych Polaków. Rzadziej dotyka starsze dzieci, choć w ich wypadku przebieg choroby jest bardzo szybki, co może dawać wyjątkowo drastyczne efekty, aż do wyraźnych zaników kości. Bardzo ważne jest więc wiedzieć, jakie są objawy paradontozy, by móc zdiagnozować ją w porę i rozpocząć odpowiednie leczenie. O czym trzeba wiedzieć?
Co to jest paradontoza?
To inna nazwa na zapalenie przyzębia. Nieleczona może prowadzić do rozchwiania zębów, a z czasem nawet do ich wypadania. U dorosłych jej rozwój jest stopniowy i dość powolny, co sprawia, że wiele osób ją bagatelizuje i decyduje się na podjęcie leczenia, gdy problem jest już bardzo zaawansowany. Z tego powodu dobrze jest wiedzieć, jakie są objawy paradontozy. Dość łatwo je przegapić, więc należy być uważnym. Przede wszystkim niepokój powinien wzbudzić nieprzyjemny zapach z ust i nawracające zapalenie dziąseł. Taki stan nie jest normalny i nie powinno się go maskować, a leczyć. Kolejnym objawem jest krwawienie dziąseł. To zwykle właśnie ono zaczyna wzbudzać niepokój pacjentów, choć często jest też uważane za skutek stosowania np. szczoteczki do zębów o zbyt twardym włosiu. Następnie może pojawić się rozchwianie zębów, a w końcu ich całkowite wypadnięcie.
Jak leczyć paradontozę?
Na szczęście paradontozę można leczyć. Tutaj jednak warto podkreślić, że im szybciej zacznie się działać, tym jego efekty są lepsze i mniej bolesne. Paradontoza powstaje na skutek gromadzenia się płytki i kamienia nazębnego, które przesuwają się coraz niżej w kierunku dziąseł. Stąd też konieczne jest ich usunięcie oraz pozbycie się ewentualnych nawisów z kamienia. W przypadku głębokich kieszeni dziąsłowych może konieczna być interwencja chirurga stomatologicznego. Oczywiście bardzo istotna jest też higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. Tylko dzięki nim można zapobiec nawrotom paradontozy. Najczęściej jest ona wywołana niewystarczającą higieną jamy ustnej, ale u wielu osób ma także podłoże genetyczne. Stąd też walka z nią jest bardzo uciążliwa i konieczne jest zachowanie szczególnej czujności. Profilaktyka jest ważna i pozwoli zdecydowanie zredukować ryzyko wystąpienia albo nawrotów paradontozy. Pamiętajmy, że raz wyleczona paradontoza może pojawić się ponownie, o ile dostanie taką szansę. Lepiej zapobiegać niż leczyć.