energia, kursy SEP

Kurs na elektryka z uprawnieniami Sep – jak zrobić?

Udostępnij na

Chcąc pracować w zawodzie elektryka lub na stanowisku pokrewnym, które będzie wymagało od nas eksploatacji, dozoru urządzeń i sieci cieplnych czy elektroenergetycznych, trzeba mieć odpowiednie uprawnienia. Jak je zdobyć oraz gdzie szukać kursu Sep? Jakie są rodzaje uprawnień Sep?

Sep – co to?

Sep jest skrótem oznaczającym Stowarzyszenie Elektryków Polskich, które ma pod swoimi skrzydłami specjalistów z branży energetycznej. Organizacja zrzesza inżynierów, techników, a także adeptów elektryki. Uprawnienia Sep są przyznawane na podstawie zaliczonego kursu oraz zdanego egzaminu. Kurs można zrobić praktycznie w każdy mieście w Polsce, co więcej od jakiegoś czasu istnieje możliwość wzięcia udziału w szkoleniu online. Dzięki temu będziemy w stanie zaoszczędzić bardzo dużo czasu.

Rodzaje uprawnień Sep

Uprawnienia Sep można podzielić na trzy grupy. Pierwszą z nich są uprawnienia energetyczne G1, które pozwalają na dozór oraz eksploatację urządzeń i sieci elektroenergetycznych. Druga grupa jest oznaczona symbolem G2 i daje uprawnienia w zakresie eksploatacji i dozoru urządzeń i sieci cieplnych typu piece przemysłowe, wymienniki ciepła, turbiny wodne itp. Ostatnia grupa to uprawnienia oznaczone G3, czyli uprawnienia gazowe dające możliwość pracy przy eksploatacji i dozorze sieci gazowych i różnego rodzaju urządzeń.

Kto może zrobić uprawnienia Sep G1?

Uprawnienia G1 może zrobić każdy, kto ukończył szkołę podstawową i ma 18 lat. Nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego, jak niektórym się wydaje. Oczywiście należy mieć ogólną wiedzę dotyczącą elektryki, jednak kursy i szkolenia są po to, aby kursant zyskał nową wiedzę i umiejętności. Pozostaje znalezienie dobrej firmy szkoleniowej, w której można uzyskać uprawnienia gazowe lub elektryczne. Nie decydujmy się na współpracę z pierwszą lepszą placówką szkoleniową, wcześniej warto sprawdzić kompetencje jej pracowników oraz przejrzeć opinie poprzednich uczestników danego kursu.

Uprawnienia Sep g1 są niezbędne, jeżeli chcemy rozpocząć karierę w zawodzie elektryka lub w zawodzie pokrewnym, gdzie niezbędne jest posiadanie wiedzy dot. elektryki, energetyki i nie tylko. Warto zdecydować się na zrobienie kursu przed składaniem CV w firmach, wówczas będziemy mieć większe szanse na znalezienie satysfakcjonującej pracy na ciekawym stanowisku.