elektryka, SEP, szkolenie SEP

Kursy elektryczne – dla kogo i na czym polegają?

Udostępnij na

Uprawnienia elektryczne przydają się w wielu branżach. Są one wymagane, by móc np. pracować przy akumulatorach lub zespołach prądotwórczych. Są to tzw. uprawnienia sep z grupy G1 oraz uprawnienia na dozór i eksploatację maszyn, i instalacji (D i E). Oferty kierowane są do przedsiębiorców, którzy chcą wyszkolić swoich pracowników, a także do pojedynczych osób, które mają już podstawową wiedzę elektryczną i chcą poszerzyć zakres swoich kompetencji. Kursy kończą się egzaminami i wydaniem stosownych certyfikatów, które są ważne na terenie całej UE przez okres 5 lat. Potem trzeba je odnawiać.

Kursy na uprawnienia elektryczne – jakie akty prawne trzeba znać?

Praca przy systemach elektroenergetycznych to niełatwy kawałek chleba. Trzeba być bardzo ostrożnym i każdorazowo pamiętać o przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy. Do egzaminu jest też wymagana znajomość ustawy Prawo Energetyczne oraz rozporządzeń wykonawczych do nich. Kursant i osoba przystępująca do egzaminu musi także opanować Przepisy Budowy Urządzeń Elektroenergetycznych i Przepisy Eksploatacji Urządzeń Elektroenergetycznych, a także normy prawne dotyczące tego charakteru pracy. Dobrze jest znać także podstawowe przepisy Kodeksu Pracy i cały szereg pomniejszych przepisów. Osoba aspirująca do tego typu profesji powinna również umieć udzielać pierwszej pomocy, zwłaszcza w przypadkach, gdy ktoś został porażony prądem.

Szkolenia elektryczne – Dlaczego warto zrobić

Kursy elektryczne są zwykle przeznaczone dla tych osób, które chcą podjąć pracę na określonym stanowisku. Pracodawcy w ofertach pracy mogą np. zawrzeć wzmiankę o tym, iż poszukują specjalistów w tym fachu legitymujących się zaświadczeniami o odbytym kursie elektrycznym. Kursy na uprawnienia elektryczne mogą także pomóc podnieść swój status w obecnym miejscu zatrudnienia. Pracownicy z uprawnieniami otrzymują bowiem bardziej intratne stanowiska i bardziej odpowiedzialną pracą, więc mają szansę awansować i otrzymywać większe zarobki za wykonywanie swoich nowych obowiązków. Szkolenia elektrycznie zdecydowanie podnoszą morale i prestiż pracownika.

Kursy elektryczne – ile to kosztuje

Ceny szkoleń są zróżnicowane. Każda firma szkoląca pracowników ustala swoje własne stawki. Można zrobić uprawnienia już za ok. 200- 300 zł. Popularnością cieszą się także kursy łączone, czyli możliwość uzyskania łącznie kilku rodzajów uprawnień. Szkolenia elektryczne G1, G2 i G3 w ramach jednego kursu to najbardziej optymalna forma.