naprawa zęba

Leczenie zębów bez bólu

Udostępnij na

Wiele osób boi się dentysty, bo wizyta kojarzy się im z bólem i nieprzyjemnym uczuciem podczas borowania. Dlaczego tak się dzieje? Przeważnie dlatego, że pierwsza wizyta u dentysty wiązała się z bolesnym borowaniem. Drugi problem to fakt, że rodzice nie chodzą z dzieckiem do kontroli dentystycznej, bo “przecież wszystko jest w porządku”. Tymczasem to lekarz często dostrzega problem – zazwyczaj na takim etapie, że jego naprawa jeszcze nie boli. Wtedy dziecko uczy się, że wizyta u stomatologa wcale nie musi wiązać się z czymś nieprzyjemnym.

Co zrobić, gdy trzeba leczyć, ale ból jest poważną przeszkodą?

Czasem ktoś może być tak nadwrażliwy na ból w jamie ustnej, że znieczulenie miejscowe nie jest dobrym rozwiązaniem. Wtedy z pomocą przychodzi stomatologia pod narkozą. Dzięki temu pacjent nie jest świadomy tego, co dzieje się podczas zabiegu. Nie czuje bólu, ani nie słyszy związanych z leczeniem dźwięków.

Leczenie zębów pod narkozą przydaje się też, gdy stomatolog musi ogarnąć kilka problemów podczas jednej wizyty. Wcale nie musi być to wynikiem zaniedbań. Czasem po prostu ktoś ma większe problemy z chorobami w jamie ustnej, niż inni. Bywa to skutkiem innych chorób lub uwarunkowań genetycznych.

W skład tego typu usług wchodzi także usuwanie zębów pod narkozą. Zazwyczaj zabieg taki jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, jednak niektórym osobom to nie wystarczy. Są po prostu bardzo wrażliwe nie tylko na sam ból, ale i na cały tego typu zabieg. Nie można tego bagatelizować. Ekstrakcja zęba pod narkozą pozwala lekarzowi na podjęcie dodatkowych czynności, jeśli okazuje się, że dany ząb jest trudny do wyrwania.

Dziś coraz ważniejszy jest komfort pacjenta

Leczenie zębów pod narkozą jest proponowane w coraz większej liczbie przychodni i klinik stomatologicznych. Czasem to jedyne wyjście z sytuacji. Chodzi o przypadki, gdy w jamie ustnej jest wiele poważnych problemów do zlikwidowania i nie można zajmować się nimi pojedynczo. Stomatolog może określić, czy w danej sytuacji działanie z użyciem normalnego znieczulenia jest możliwe i czy w ogóle ma sens – nawet jeśli pacjent nie jest nadwrażliwy na działania stomatologiczne.

To nie jest powód do wstydu!

Nadwrażliwość na ból i leczenie jamy ustnej nie jest powodem do wstydu. Każdy człowiek miewa problem z różnymi bólami – np. ciężej znosi bóle brzucha, a z bólami stawów radzi sobie dobrze. Na szczęście stomatologia rozwija się szybko i proponuje pacjentom coraz więcej wygodnych rozwiązań. Należy do nich m.in. stomatologia pod narkozą, coraz powszechniej stosowana i łatwo dostępna.