leczenie zębów, dentysta, stomatolog

Leczenie zębów mlecznych

Udostępnij na

Pierwsze zęby, zwane mlecznymi pojawiają się mniej więcej do drugiego roku życia dziecka. Każdy maluch ma ich po 10 na każdym dziąśle. Dzięki właściwej higienie i odpowiedniej diecie, ząbki malucha mogą być zdrowe aż do czasu, w którym same wypadną (dzieje się to zwykle od piątego roku życia). Co jednak zrobić, gdy mleczaki zaczną się psuć? Stomatologia warszawa ochota mówi jednoznacznie: leczenie mleczaków jest konieczne – dowiedz się dlaczego.

Dlaczego leczenie mleczaków jest konieczne?

Próchnicy na pierwszych zębach nie można lekceważyć. Po pierwsze dlatego, że próchnica to choroba zakaźna. Jeśli pojawi się na zębach mlecznych, trzeba ją wyeliminować. Inaczej bakterie będą przenosić się na dziąsła a potem stałe zęby. Błędem jest zakładanie, że zęby mleczne i tak wypadną, więc leczenie nie jest potrzebne.

Po drugie ból psujących się mleczaków jest porównywalny do tego, który wywołuje próchnica na stałych zębach. Nie można go w żaden sposób przeczekać i stosować trwale środków przeciwbólowych. Jedynie stomatolog ochota jest w stanie pomóc dziecku, kiedy próchnica zaatakuje jego ząbki. Im wcześniej rodzice zabiorą dziecko do dentysty, tym szybciej i łatwiej uda się pozbyć bólu.

Próchnica na zębach mlecznych

Próchnica na mleczakach może rozwinąć się znacznie szybciej niż na zębach stałych. Wynika to bezpośrednio z budowy zęba – szkliwo zębów mlecznych nie jest tak trwałe jak w przypadku zębów stałych. Dlatego też zaleca się, by stomatolog warszawa ochota oglądał zęby małych pacjentów co 4 miesiące.

Pierwsze zmiany próchnicze mają postać białych plam i stomatologia Warszawa Ochota dysponuje metodami, dzięki którym na tym etapie można zatrzymać postęp choroby. Dentysta może wtedy oczyścić ząb i zabezpieczyć go żelem do mineralizacji.

Kiedy dziecięce ząbki zaczynają boleć i próchnica jest bardziej widoczna, stomatolog ochota może zatruć zmieniony chorobowo ząb lub wykonać borowanie. Pierwsza z metod leczenia to dewitalizacja. Polega na otwarciu zęba, oczyszczeniu go a następnie nałożeniu pasty, która umartwi miazgę.

Zęby mleczne można też leczyć w tradycyjny sposób – tak jak zęby stałe i to druga metoda postępowania. W wielu gabinetach, zwłaszcza takich, gdzie dzieci przyjmuje dziecięcy stomatolog warszawa ochota, dzieci mogą wybierać kolorowe plomby.

Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?

Najważniejsza jest profilaktyka – warto przychodzić z dzieckiem na kontrolę do stomatologa, który zauważy pierwsze zmiany na zębach. Może również zabezpieczyć je fluorem i polakierować. Na pierwszym miejscu bezapelacyjnie pozostaje codzienna higiena, w której dzieciom powinni pomagać rodzice.