Panele dekoracyjne

Panele dekoracyjne

Udostępnij na

Sklepy z artykułami wykończenia wnętrz oferują całą ich gamę. Różnią się nie tylko kolorystyką i wzornictwem. Zasadnicza różnica dotyczy przede wszystkim materiału, z którego zostały wykonane, właściwości użytkowych oraz ceny.

Zalety paneli ściennych

Panele ścienne to bardzo wygodny sposób na wykończenie ścian w różnych pomieszczeniach. Ich główną zaletą jest przede wszystkim łatwość i szybkość układania oraz praktyczność. W zasadzie każdy kto dysponuje czasem i posiada minimalne umiejętności manualne może samodzielnie ułożyć panele na ścianie lub podłodze. Jest to znacznie prostsze niż malowanie czy tapetowanie.

Panele ścienne są szczególnie praktyczne w przypadku rodzin posiadających małe dzieci, które uwielbiają rysować po ścianach. W przypadku paneli dekoracyjnych wystarczy wilgotną szmatką zmyć artystyczną twórczość najmłodszych.
Szczególnie praktyczne są panele PCV lub szklane zamontowane w kuchni lub łazience. Bez trudu można zmyć z nich osady tłuszczu lub kamienia z wody.

Rodzaje paneli ściennych


Decydując się na zakup paneli w sklepie stacjonarnym lub internetowym trzeba zwrócić przede wszystkim uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Nie każdy rodzaj paneli dekoracyjnych można stosować we wszystkich pomieszczeniach. W przypadku paneli podłogowych ważna jest dodatkowo klasa ich ścieralności i klasa użytkowania.

Najpopularniejsze panele ścienne z płyty MDF nadają się tylko do pomieszczeń, w których nie ma wilgoci, a więc do salonów, sypialni, przedpokoju, pokojów dziecięcych, gabinetów.

Panele PCV wykonane z tworzyw sztucznych są uniwersalne, więc mogą być stosowane także w pomieszczeniach o dużej wilgotności, jak kuchnia i łazienka. Dzięki cyfrowemu nanoszeniu wzorów doskonale imitują materiały naturalne jak drewno czy kamień.

Panele dekoracyjne to najczęściej panele 3D i panele ażurowe. Wykonane są z gipsu utwardzonego włóknem szklanym, co zwiększa ich odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki nietypowej fakturze dają bardzo duże możliwości aranżacyjne. Niestety nie są odporne na działanie wilgoci.

W sklepach internetowych dostępne są także panele szklane. Pięknie prezentują się w kuchni nad blatem kuchennym lub na ścianie w łazience. Ich zaletą jest bardzo łatwe utrzymanie w czystości, ale niestety są trudniejsze w ułożeniu i niestety nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Umiejętne obsługiwanie się z nimi sprawia jednak, że mogą służyć przez bardzo wiele lat.

Nie ulega wątpliwości, że panele ścienne to nowoczesne rozwiązanie w zakresie wykończenia ścian. Bogactwo wzornictwa i różnorodność materiałów pozwalają na wybranie optymalnego rozwiązania.