klapy oddymiające, pożar

Podstawowe informacje o klapach oddymiających

Udostępnij na

Podstawowe informacje o klapach oddymiających

Jakie funkcje posiadają klapy oddymiające? Na jakiej zasadzie działają? Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu oraz z jakimi kosztami się liczyć? Warto poznać cechy tych urządzeń.

Jak podnieść poziom bezpieczeństwa w budynku? Zamontuj klapy oddymiające

Ochrona przeciwpożarowa jest bardzo istotna. Dotyczy to zarówno budynków użyteczności publicznej, mieszkalnych, magazynów, hal produkcyjnych oraz wielu innych. O bezpieczeństwo ludzi można zadbać montując odpowiednio dobrane klapy oddymiające. Jakie funkcje posiadają? Przede wszystkim wymienić tutaj należy odprowadzanie z budynku dymu, ciepła i toksycznych gazów, które powstają na wskutek rozprzestrzeniania się pożaru w obiekcie. Klapy te są głównym elementem systemu oddymiania i działają na zasadzie wykorzystania naturalnego ciągu grawitacyjnego. W sytuacji zagrożenia zdrowia i życia osób przebywających w danym budynku klapa otwiera się samoczynnie w oparciu o sygnał, który wysyłany jest z centrali oddymiania.

Klapa oddymiająca wymiary standardowe i realizacje indywidualne

Klapa oddymiająca wymiary może posiadać różne – dobiera się ją w zależności od tego, na dachu jakiego budynku ma być zamontowana. W ofercie sklepów znaleźć można klapy jednoskrzydłowe i dwuskrzydłowe, które kupuje się biorąc pod uwagę to, jaka czynna powierzchnia oddymiania jest określona w wymaganiach dla danego obiektu. Klient może zamówić produkty na wymiar lub wybrać coś z ogólnodostępnego asortymentu. Wśród standardowych wielkości klap oddymiających wymienić można między innymi modele o wymiarach: 130 x 130 cm (o powierzchni czynnej oddymiania 0,69 m2), 200 x 200 cm (o powierzchni czynnej oddymiania 2,84 m2), 130 x 240 cm (o powierzchni czynnej oddymiania 2,30 m2).

Klapy oddymiające cena – ile trzeba wydać na produkty tego typu?

Klapy oddymiające występują w różnych wersjach. Posiadają też różne wymiary i dodatkowe funkcje. Właśnie dlatego nie da się jednoznacznie określić zakresu cenowego tego typu produktów. Warto jednak pamiętać o tym, że zakup sprzętu wiąże się z wydaniem co najmniej kilku tysięcy złotych. Najtańsze klapy można kupić za około 2-3 tysiące złotych, ceny innych mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych. Warto pamiętać też o tym, by firma oferowała fachowy montaż, a pracownicy potrafili doradzić, który produkt jest najlepszy dla danego budynku.