chirurg szczękowy

Czym zajmuje się chirurg szczękowy?

Udostępnij na

Należy mieć świadomość, że stomatologia tak samo, jak pozostałe dziedziny medycyny została poddana rozróżnieniu na różne specjalizacje. Do najbardziej popularnych należy zaliczyć ortodoncję, protetykę oraz stomatologię. Chirurgia szczękowo-twarzowa zdecydowanej większości pacjentów nie kojarzy się z czymś przyjemnym. Czym dokładnie zajmuje się chirurg szczękowy Poznań?

Chirurgia szczękowa – co dokładnie warto o niej wiedzieć?

W najprostszym możliwym ujęciu jest to specjalizacja zajmująca się przypadkami schorzeń i dolegliwości, które będą wymagały niezwykle skomplikowanych środków zaradczych. Chirurg stomatolog Poznań nie będzie w stanie wykonać wspomnianych zabiegów.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiana chirurgia szczękowa jest odpowiedzialna za przeprowadzanie bardzo skomplikowanych operacji. Ich celem jest z kolei zniwelowanie ewentualnych uszkodzeń czaszki w dolnej części. Godny uwagi jest fakt, że chirurgia szczękowa zajmuje się także bardzo poważnymi przypadkami, w których pacjent uległ wypadkowi.

Jakie zabiegi wykonuje chirurg szczękowy Poznań?

Chirurgia stomatologiczna Poznań jest zdecydowanie szerszą dziedziną niż mogłoby się wydawać. Należy podkreślić, że chirurg nie będzie ograniczał się tylko do operacji w promieniu jamy ustnej. Warto wiedzieć, że bardzo duża liczba zabiegów będzie obejmowała również szyję czy twarz.

Zadaniem chirurga szczękowego jest przeprowadzanie ekstrakcji chirurgicznej zęba, chirurgii urazowej czy nawet chirurgii plastycznej twarzy. Specjalista zajmuje się także usuwaniem torbieli czy złośliwych nowotworów.

Chirurgia stomatologiczna Poznań – co jeszcze warto wiedzieć?

Należy mieć świadomość, że chirurdzy, którzy posiadają właściwe kwalifikacje, mogą przeprowadzać skomplikowane zabiegi polegające na wszczepianiu implantów zębów. Ponadto interwencja chirurga szczękowego będzie konieczna, gdy u określonego pacjenta powstanie guz w okolicach jamy ustnej. Oczywiście chirurg stomatolog Poznań nie posiada odpowiednich kwalifikacji do wykonania tego zabiegu.

Jak wiadomo czasami w wyniku nieszczęśliwego wypadku można doznać złamania żuchwy. Chirurg szczękowy w trakcie trudnego zabiegu musi najpierw umieścić właściwe protezy lub szyny w okolicy szczęki. Będą one pozwalały na prawidłowe odtworzenie kształtu kształtu kości pacjenta. Godny uwagi jest fakt, że wspomniane szyny są zaprojektowane z niezwykle elastycznego materiału. Dzięki temu chirurg ma możliwość nadania im odpowiedniego kształtu, który będzie pasował do kości.