kurs sep, szkolenie sęp

Egzamin sepowski – dla kogo?

Udostępnij na

Egzamin sepowski jest to ogólnie mówiąc egzamin wieńczący kursy elektryczne. W praktyce można zdobyć wiele rodzajów uprawnień, gdyż wyróżnia się trzy grupy: G1, G2 i G3. Egzamin sep jest dedykowany dla osób, które pracują w branżach przemysłowych i chciałyby rozwijać się na tym polu oraz z czasem zarabiać więcej. Do szkoleń mogą przystępować też osoby, które dopiero będą aplikować do pracy w określonych firmach i muszą posiadać stosowny dokument, aby spełniać wymagania pracodawcy. Jak to się odbywa, co można uzyskać i dla kogo konkretnie przewidziane są szkolenia sep? Odpowiedzi na te kwestie znajdą się w poniższym teście.

Uprawnienia sep egzamin – w jakich kategoriach można zdawać?

Szkolenie z grupy G1 obejmuje uprawnienia do pracy przy urządzeniach i sieciach elektroenergetycznych. Może chodzić konkretnie np. o urządzenia, instalacje i sieci o napięciu nieprzekraczającym 1kV lub też
urządzenia, instalacje i sieci o napięciu znamionowym wyższym niż 1kV. Grupa G2 dotyczy obsługi sieci i instalacji cieplnych takich, jak kotły, piece przemysłowe czy aparaty do pomiarów i kontroli ciepła. Z kolei grupa G3 odnosi się do uprawnień związanych z sieciami gazowymi. Może tu chodzić m.in. o turbiny gazowe lub przemysłowe odbiorniki paliw gazowych. Wykwalifikowani pracownicy są cenieni na rynku pracy, więc warto skusić się na kurs.

Egzamin sepowski – dla kogo przeznaczony?

Jeśli chodzi o uprawnienia sep egzamin mogą zdawać kursanci, którzy są pełnoletni i posiadają co najmniej podstawowe wykształcenie. Ważne jest także posiadanie elementarnej wiedzy z zakresu elektryki. Szybkość odbycia kursów jest bardzo dużą zaletą i sprawia, że rokrocznie zgłasza się wielu chętnych. Na kurs można zapisać się samodzielnie lub za pośrednictwem pracodawcy, który w tej drugiej konfiguracji najczęściej finansuje szkolenie ze środków własnych, gdyż zależy mu na zatrudnianiu specjalistów. Koszt jednego kursu to 10% minimalnego wynagrodzenia za pracę, więc są to kwoty zmienne. Przy zapisie na kilka kursów jednocześnie można liczyć na rabaty.

Co daje zdany egzamin sep?

Przede wszystkim, dla niektórych jest to jedyna opcja zatrudnienia. Jeśli firma ma takie wymagania, to nie ma innej drogi, aby zostać przyjętym do pracy. Dla osób już pracujących w zawodzie kursy sep dają potężne możliwości rozwoju kariery, także za granicą, gdyż dokumenty są ważne w krajach członkowskich UE. Ich okres ważności to 5 lat, potem można je przedłużyć na kolejne 5 lat, ponownie przystępując do egzaminu.