ubytek klinowy, ubytek klinowy w zębie

Ubytek klinowy

Udostępnij na

Każda osoba marzy o zdrowych i pięknych zębach. Niestety pomimo dbania o higienę jamy ustnej nierzadko w zębach pojawiają się ubytki. Często kojarzone są one z chorobą próchnicową, jednakże mogą mieć zupełnie inne podłoże. Warto dowiedzieć się, czym są ubytki klinowe oraz jakie są ich przyczyny.

Czym są ubytki klinowe?

Warto wiedzieć o tym, że abrazja w stomatologii oznacza uszkodzenie szkliwa, które powstaje w wyniku działania czynników mechanicznych. Jak się okazuje, braki te, od chorób próchnicowych, odróżnia charakterystyczny wygląd. Takie ubytki są błyszczące, gładkie, a ponadto mają owalny kształt. Warto zaznaczyć, że ubytki klinowe odsłaniają zębinę o żółtym bądź brązowym kolorze tuż przy dziąśle. Przeważnie schorzenie tego typu dotyka zębów przedtrzonowych, choć nie stanowi to zawsze reguły. Oprócz tego taka przypadłość dotyczy każdego, niezależnie od wieku. Istotne jest to, że ubytkom przyszyjkowym towarzyszy często nadwrażliwość, która jest skutkiem odsłoniętych szyjek zębowych. Taki stan objawia się silnym bólem w czasie spożywania kwaśnych, słodkich, a dodatkowo gorących bądź zimnych napojów czy potraw. Okazuje się, że nieprzyjemne jest również szczotkowanie miejsc, w których powstało uszkodzenie szkliwa.

Przyczyny ubytków klinowych

Trzeba wiedzieć o tym, że w przypadku pojawienia się ubytków klinowych bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie, a ponadto rozpoczęcie leczenia dentystycznego, gdyż przypadłość takowa może się pogłębiać. Wtedy osłabiają się zęby, co może być bardzo groźne dla pacjenta. Prowadzi to do poważnych chorób. Mowa tutaj między innymi o zapaleniu miazgi. Należy wiedzieć o tym, że ubytki przyszyjkowe, nie wiążą się z chorobą próchnicową. Pośród ich przyczyn specjaliści wskazują uszkodzenia mechaniczne. Przeważnie takie schorzenie jest skutkiem nieodpowiednio wykonywanej higieny jamy ustnej. Warto dodać, że pęknięcia szkliwa powstają między innymi w wyniku wkładania bardzo dużej siły w mycie zębów. Do tego trzeba doliczyć wykonywanie w czasie tej czynności ruchów szorujących, zamiast wymiatających. Efektem tego jest uniemożliwienie pozbycia się bakterii, a także resztek jedzenie w sposób bezpieczny dla naturalnego szkliwa zębów. Jest to bardzo powszechne zjawisko w obecnych czasach. Ubytki klinowe powinny zostać wyleczone przez stomatologa.